Günümüzde sunucularında dışındaki yatırım yapılan diğer bir alan ise verilerin saklanması, kullanılması ve yönetilmesi amacıyla yapılmaktadır, özellikle bu veri yığının sadece text data olmayışı ses ve görüntü gibi materyalleri de içeriyor olması, yüksek saklama kapasitelerini ortaya çıkarmıştır. Bu yoğun verilerin stabil, esnek ve güvenli bir şekilde korunabilmesi için akıllı ve kolay yönetilen çözümleri gerektirmektedir işte bu durumda ortaya veri depolama çözümleri çıkmaktadır.

Directed Attached Storage (DAS)
Depolama cihazı ile verinin aktarılacağı cihazın yerelde (local) olduğu ve doğrudan bağlantı ile birbirine bağlı olduğu yapı olarak kabul edilir ve buna göre işlem yapılır.

Network Attach Storage (NAS)
Ağ üzerindeki cihazlar tarafından erişilebilen, gönderilen veriyi depolayan ve bu veriye erişimi sağlayan, içerisinde gömülü bir işletim sistemi bulunan ve klasik sunucu sistemlerindeki client/server ilişkisini esas alan bir sistemdir. Gereksinimlere göre, NAS cihazlarının kapasitesi ek diskler ile genişletilebilir. Bu sistemlerde işletim sisteminin istemci tarafı olmadığından dolayı saldırılara karşı daha güvenlidir ve güvenliği File Server’a göre yüksektir.

Storage Area Network (SAN)
Paylaşılmış depolama birimlerinin bulunduğu yüksek hızlı ağdır. LAN veya WAN üzerindeki bütün depolama cihazları, SAN teknolojisi ile bütün ağ tarafından kullanılabilir durumda olur. Daha fazla depolama cihazı ağa eklenerek, ağdaki depolama yapacak birimlerin hizmetine sunulabilir.

Bilen Bilgisayar ve Güvenlik Sistemleri © 2005-2019 Bütün Hakları Saklıdır